Bir Sayfa Seçin

Jeux Dramatiques- Yaşantılardan Yola Çıkarak Kendini İfade Etme Oyunu

Tiyatrosuz Tiyatro Yapmak

Bu atölyede sizlere tiyatro yapmanın basit bir biçimini göstereceğiz. İçsel deneyimlerimizi eğlence ve yapabilme baskısı olmadan olduğu gibi (kendiliğinden) ifade edeceğiz. Herkes kendi fikirlerini takip ederek kendi zevki için oynayacak; deneyimlemek istediği rolünü kendisi seçecek ve aksesuarlar eşliğinde kurgu dünyasının içine dalacak.

Öyleyse nedir bu Jeux Dramatiques?

Pedagojik açıdan bireyin kişilik gelişimini hedefleyen Jeux Dramatiques, hem rol oynamanın hem de rolü, dili ve metni öğrenmeksizin oynanan tiyatro oyununun bir biçimidir. Tüm roller katılımcının kendisi tarafından seçilir ve katılımcı deneyimlemek istediği şeyi, derinden bizzat yaşayarak kendini ana bırakır.

Eğer gemi rolünü seçiyorsam, Jeux‘de söz konusu olan alışılagelmiş tiyatrodaki gibi gemiyi canlandırmak değildir. Tam tersine, geminin nasıl olduğunu deneyimlemek söz konusudur. Her şeyden önce değerlendirme olmadan, seyirci olmadan, diğer oyuncularla yalnızca oyun ilişkisinde kalarak kişi kendi için oynar; zira kendi deneyimi asla „doğru“ ya da „yanlış“ değildir. Deneyimlemek her zaman doğrudur.

O halde, biz bu atölyede sizlerle neler yapacağız?

• Oyunlar oynayacağız.
• Canlandırmak için tetikleyici öge olarak seçtiğimiz konuları sunacağız.
• Roller belirleyeceğiz.
• Mekan oluşturacağız.
• Kostümler yapacağız.
• Rollerimizi ve süreci deneyimleyeceğiz.

Süreci deneyimlemek için atölyede birlikte olmayı diliyoruz!Helga Poster son