Bir Sayfa Seçin
  1. Çağdaş Drama Derneği 26. Uluslararası Eğitimde Yaratıcı Drama Kongresi 9-11 Mart tarihlerinde İstanbul’da İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi işbirliği ile İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Açılış programında kongremiz düzenleme kurulu başkanı Doc.Dr. Nihal Kuyumcu,  dernek başkanımız Doc.Dr. Ömer Adıgüzel, HAYEF dekanı Prof.Dr. İrfan Başkurt açılış konuşması yaptılar.

Derneğimiz bu kongrede; Tüm akademik çalışmaları boyunca özellikle iletişim ve empati konularında yaşantı odaklı dramatik durumlara yer vermesi, bu çalışmalarında drama alanından etkili bir araç olarak yararlanması, insan ilişkilerinde uyum ve güvene dayalı bir yaşam biçiminin gelişmesi amacıyla eğitim, psikoloji ve sanat alanlarına yaptığı önemli katkılarından dolayı Prof. Dr. Üstün Dökmen’e “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” vermiştir.

Birinci gün yapılan panele Prof.Dr. Sacide Pehlivan ‘Şiddetin Genetiği’, Prof.Dr. Fatma Berktay ‘Kadına Yönelik Şiddet Politiktir’, Prof.Dr. Zehra İpşiroğlu ‘Şiddet Nasıl Anlatılabilir?’ konularındaki sunumlarıyla katıldılar.

Kongremizde alana katkı sağlayacak 47 bildiri sunumu ile birlikte Kimmo Tahtıvırta, Maja Svıben,  Sanja Krısmanovic Tasic 12 saatlik, Ankara Kadın Birimi, Fatma Akfırat, Songül Basbuğ, Ali Kırkar, Selen Korad Birkiye ve Mustafa Sekmen tarafından 6 saatlik Yaratıcı Drama atölyeleri gerçekleştirildi.

Yönetmenliğini Ayla Algan’ın yaptığı Zehra İpşiroğlu’nun yazdığı ‘Leyla Lena ve Ötekiler’ adlı oyun, müzik dinletisi ve kokteylimizle kongremiz renklendi.

Başarılı geçen kongremizde emeği geçen, katkı sağlayan herkese teşekkür ederek yeni bir kongrede daha birlikte olmayı diliyoruz.Resim1