Cumartesi, 05 Ekim 2013
ÇDD İstanbul Şubesi Açılış Etkinliği kapsamında Eğitim Reformu Girişimi (ERG) Koordinatörü Batuhan Aydagül ile söyleşi düzenlendi. “Toplumsal Duyarlılık ve Eğitim” konulu söyleşide Batuhan Aydagül, Eğitimdeki sosyal dinamikleri ve günümüze kadar düzenlenen reformları değerlendirdi. Aydagül, ERG’nin yaptığı çalışmalardan söz ederek, 2003 yılında “Herkes için kaliteli eğitim” hedefiyle hayata geçirilen Eğitim Reformu Girişimi”nin Türkiye’de toplumsal ve ekonomik gelişmeyi sağlayacak eğitim reformu politikalarını geliştirmeyi amaçladıklarını yine bu doğrultuda farklı paydaşları bir araya getirerek, fikir üretimi süreçlerinin geliştirilmesine destek olmaya çalıştıklarını belirtti.

Eğitimin kalitesinde en önemli unsur olan öğretmenlerin kişisel ve profesyonel gelişim açısından desteklemek ve fikirlerini ve uygulamalarını meslektaşlarıyla paylaşabilecekleri platformlar oluşturmak amacıyla “Eğitimde En İyi Örnekler Konferansı”nı düzenlediklerini ve Türkiye’nin birçok iline bu platformları taşıdıklarından da söz etti.

Aydagül, ERG’nin güncel ve gündemde olan bazı konular hakkında da yaptıkları araştırmaları katılımcılarla paylaştı. 2003 yılından bu yana birçok reformun gerçekleştiğini ve özellikle hükümetin zorunlu eğitim, kızların okula gönderilmesi üzerine yürütülen kampanyaların ve özel eğitime gereksinim okulların ve okul öncesi eğitiminin yaygınlaştırılması, eğitime katılım sayısında çarpıcı bir artış kaydedildiğini ancak kişilerin eğitimlerinin sürdürülmesinde istikrarın sağlanmadığını ifade etti.

4+4+4 sistemini de değerlendiren Batuhan Aydagül, bu sistemin öncesi ve sonrası ile ilgili verilerin az olması nedeniyle sağlıklı bir araştırma yapmalarının mümkün olmadığını ve bu nedenle şu anda bu konu ile ilgili bilgi aktaramayacaklarını belirterek “Bu sistemle ilgili net olarak belirtebileceğimiz bilgi; geçen yıldan bu yana okul öncesi eğitime katılım sayısının düştüğüdür.” şeklinde konuştu.  Söyleşi, katılımcıların soru ve değerlendirmelerin ardında sona erdi.

ÇDD İstanbul Şubesi tarafından Batuhan Aydagül ile söyleşilerin devam edileceği bildirildi. Kendilerine Emeklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.      ÇDD Yönetim Kurulu