Bir Sayfa Seçin

dali_almas_mze_birimi

 

 

Müze birimimiz Seda Özensoy liderliğinde Salvador Dali’nin İlahi Komedya isimli sergisinden yola çıkarak çok özel bir etkinliği gerçekleştirdi.

Dante’nin uzun soluklu şiiri (İlahi Komedya) güzelliği, tüm duyulara hitap eden zengin ve karmaşık benzetmeleri, ayrıntılı bir şekilde betimlenen mekânları ve bütün yönleriyle karakterize edilen kişileriyle; Dali’nin  13 yy.’dan günümüze uzanan bu muhteşem eserden yola çıkarak sürrealist yöntemiyle yorumlayarak  yaptığı resimleri atölyemizin konukları idi.

Sanat hınzır ve mahçup bir dışa vurumdur diyerek çalışmaya başladık, kendi cennet ve cehennemlerimizi oluşturan sorularımızın peşinden gittik ve biz de Dali’ye hınzır ve mahçup yaklaşarak sürrealist yorumlarımızla kendi eserlerimizi oluşturduk. Çalışmamızın metninde yer alan  son cümlenin dediği gibi gördük ki; Hangi yöne yönelirsen yönel ulaşacağın bir yol vardır-ve hangi yere varırsan var, çıkabileceğin yeni bir yol, yönelebileceğin yeni bir yön. Çalışmaya katkı sunan herkesin ellerine sağlık.